Landshut, czyli o tym, że przypadki nie istnieją.

Wakacyjna wyprawa Cantileny do Chambery była brzemienna w skutki, np w lipcu  Ansamble2021 przyjedzie do Wrocławia. Droga powrotna z Francji wypadła nam przez miejscowość Landshut, dawną stolicę Bawarii, która przyzywa gości z dala widokiem najwyższej w świecie ceglanej wieży kościelnej. Wizyta w Landshut była krótka, kilka godzin zaledwie. O wiele za mało by poznać to miasto i jego bogatą historię.

Lecz co się nie udało tam na miejscu, może uda się we Wrocławiu. W czerwcu wybiera się na koncerty do Wrocławia Europachor Landshut wystąpi na jednym koncercie we Wrocławiu 17 czerwca, oraz w Trzebnicy następnego dnia. I jak tu wierzyć w przypadki? Przypadki nie istnieją. Chyba. Zapraszamy. O chórze:

Europachor Landshut

Prezes: Martin Hans

Dyrygent: Heinrich Wannisch

Dyrektor Organizacyjny: Günther Fuchs Europachor Landshut jest chórem męskim i zarazem projektem chóralnym, który powstał w 1995 r. Zespół liczy 45 osób mieszkających w Landshut i okolicznych miejscowościach Bawarii. Dyrygentem jest Heinrich Wannisch .Wszyscy członkowie chóru śpiewają od lat w chórach kościelnych, chórach męskich i innego rodzaju zespołach. Raz w roku wokaliści Europachor spotykają się na całodziennych próbach podczas czterech kolejnych sobót, aby zaprezentować wyćwiczony program podczas tygodniowego tournee. Najczęściej chór odwiedza Włochy. Podczas pierwszej artystycznej podróży do Lacjum i Rzymu zespół przyjął nazwę “Coro degli amici d’Italia” i pod tym szyldem śpiewał w Abruzzo, Toskanii, Umbrii, Ventimiglia (tutaj z “Coro Polifonico” z Ventimiglia), Wenecji, Piemoncie, Ferrarze i Carrarze. W 2006 r. chór zmienił nazwę na Europachor Landshut ze względu na wiele podróży koncertowych do innych krajów europejskich oraz plany kolejnych występów w takich krajach jak Francja, Wielka Brytania, Austria. Zespół odwiedził Paryż oraz miasto partnerskie Compiègne dając tam po jednym koncercie w 2005 r. Dwa lata później chór zaśpiewał w Szkocji w mieście bliźniaczym dla Lanshut – Elgin oraz Edynburgu, a w 2008 r. w Chioggia na weneckiej lagunie. Austriackie  miasto  partnerskie Ried im Innkreis gościło Europachor w 2009 r. Tam przy pełnej sali zagrali z miejscowym zespołem Liedertafel Ried. W Zielone Świątki 2010 r. chór został zaproszony na koncert do Montefiascone we Włoszech - miasta partnerskiego dla Ergoldsbach w regionie Landshut. 12 lipca 2010 Europachor W czerwcu br. planowana jest kolejna podroż artystyczna – tym razem do Polski i na Słowację, a w roku przyszłym do Rumunii na koncert w mieście partnerskim Sibiu. Celem tych podroży i koncertów jest lepsze poznanie tych krajów, zawarcie bliższej znajomości z tamtejszymi zespołami chóralnymi oraz wspólny śpiew i występy. W ciągu całego roku chór uświetnia swoim udziałem liczne wydarzenia min. kolejną rocznicę związku miast partnerskich między Landshut i włoskim Schio. Koncert dwóch chórów Europachor i Coro G.E.S miał miejsce w ratuszu 28 października 2006 r. Intencją Europachor Landshut jest również wkład w integrację Europy poprzez koncerty. Chór nagrał płytę CD z pieśniami bawarskimi, niemieckimi i europejskimi. Ich repertuar obejmuje zarówno pieśni tradycyjne jak i klasyczne, oscyluje wokół spirituel, jazzu, swingu i znanych przebojów. Europachor posiada oczywiście pokaźny repertuar muzyki religijnej różnych epok.

Martin Hans Heinrich Wannisch

Prezes Dyrygent A oto garść informacji (za Wikipedią) o tym ciekawym mieście. Miasto Landshut wraz z zamkiem Trausnitz zostały założone przez księcia bawarskiego Ludwika I. Od 1231 roku było siedzibą rodu Wittelsbachów, od 1255 także książąt bawarskich. W roku 1475 książę Jerzy Bogaty poślubił Jadwigę Jagiellonkę, córkę Kazimierza Jagiellończyka. Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się od 1904 roku tzw. Wesele w Landshut (niem. Landshuter Hochzeit), początkowo organizowane co roku, po II wojnie światowej co 4 lata . Od końca XIV wieku Landshut był jednym z najważniejszych miast Bawarii, a zarówno szlachta, jak i mieszczaństwo profitowało ze złotego wieku. Czas bogatych książąt minął w 1503 roku po wygaśnięciu męskiej linii Wittelsbachów. Próba obejścia wcześniej określonego systemu dziedziczenia doprowadziła do wojny domowej i do przyłączenia części landshutskiej do monachijskiej Bawarii. Miasto bezpowrotnie straciło na znaczeniu na rzecz obecnej stolicy kraju związkowego. Dzisiaj jest Landshut stolicą Bawarii Dolnej. Według historyka Marcina Kromera bawarscy wychodźcy z Landshut założyli w średniowieczu miasto Łańcut [1], [2]. W roku 2004 miasto świętowało 800-lecie powstania. Miasto Landshut posiada Wyższą Szkołę[3] Na terenie Landkreis i miasta Landshut zamieszkuje wiele osób, które wyemigrowały z terenów dzisiejszej Polski (przede wszystkim Śląska). W katolickiej parafii St.Peter und Paul została utworzona Polska Misja Katolicka, której działalność to nie tylko msze święte, ale także organizacja lekcji religii pozaszkolnej, lekcje języka polskiego dla dzieci, religia dla dorosłych a także wiele uroczystości, które pomagają tamtejszej Polonii w nawiązywaniu i pielęgnacji wspólnych kontaktów. Jest ona filią misji w Monachium, którą prowadzą ojcowie redemptoryści. Bazylika z wieżą zegarową Landshut stoi w cieniu najwyższej (130,6 m) ceglanej wieży świata. Jest to wieża bazyliki kapitulnej pod wezwaniem św. Marcina i św. Kastulusa. galeria